Edward VI Tudor

Książę Walii

Długo oczekiwany męski potomek Henryka VIII urodził się 12 października 1537 r. Brak męskiego następcy tronu doprowadziło do rozwodu Henryka z dwiema poprzednimi żonami – Katarzyną Aragońską i Anną Boleyn. Ta ostatnia została później ścięta. Matka Edwarda zmarła niedługo po jego narodzinach w wyniku gorączki poporodowej.
Już od dnia swoich narodzin Edward był tytułowany księciem Kornwalii. Parę dni później uzyskał tytuł księcia Walii. Do 6 roku życia Edward znajdował się pod opieką pielęgniarki, zwanej Mother Jack, i licznych służących. Potem opiekę nad następcą tronu przejęła szósta żona Henryka, Katarzyna Parr.
Edward był bardzo chorowitym dzieckiem. Niektórzy naukowcy uważają, że cierpiał na kiłę wrodzoną, inni, że na gruźlicę. Pierwszą poważną gorączkę książę Walii przeżył w wieku 4 lat. Jego ojca skłoniło to do kolejnych małżeństw, w celu narodzin kolejnego syna i zabezpieczenia sukcesji. Jednakże trzy kolejne małżeństwa Henryka VIII nie przyniosły mu potomstwa. W późniejszych latach zdrowie Edwarda uległo poprawie, dopiero w 1552 r. zachorował na odrę, zaś rok później prawdopodobnie na gruźlicę, która stała się przyczyną jego śmierci.
Choroby Edwarda nie miały wpływu na jego edukację. Książę był bardzo bystrym dzieckiem i łatwo przyswajał sobie nowe wiadomości. Jego najważniejszymi nauczycielami byli: Richard Cox, biskup Ely, sir John Cheke i Jean Belmain. Książę biegle władał łaciną, greką i francuskim. Żył w dobrych relacjach ze swoją macochą, Katarzyną Parr. Silna więź łączyła go również ze starszą siostrą Marią, córką Henryka VIII z pierwszego małżeństwa, i to pomimo różnic wyznaniowych, gdyż Maria była gorliwą katoliczką, a Henryk VIII zadbał, by Edward został wychowany na gorliwego protestanta.
W lipcu 1543 roku Henryk VIII podpisał pokój pomiędzy Anglią a Szkocją. Ukoronowaniem tego pokoju były zaręczyny syna – Edwarda z młodą królową Szkocji – Marią Stuart. Niestety, mimo starań z obu stron, do ich ślubu nie doszło, ponieważ Edward był gorliwym protestantem, a Maria – gorliwą katoliczką. Wkrótce ten pokój upadł, ponieważ Maria zerwała zaręczyny z Edwardem i wyszła za mąż za delfina Francji – Franciszka Walezjusza.
Prześlij komentarz